Logo petrinja

04.12.2024

Izvješće sa studijskog putovanja - primjeri dobre prakse u Sloveniji

Lokalna akcijska grupa (LAG) Zrinska gora – Turopolje organizirala je za svoje članove studijsko putovanje u Sloveniju, točnije na područja Lokalne akcijske skupine (LAS) Srce Slovenije i LAS Dolenjska in Bela krajina. Petnaest članova našeg LAG-a, predstavnika gospodarskog, javnog i privatnog sektora i djelatnika LAG-a iz Petrinje, Gline, Siska, Lekenika, Vukovine i Velike Gorice uputilo […]

Intro img

Lokalna akcijska grupa (LAG) Zrinska gora – Turopolje organizirala je za svoje članove studijsko putovanje u Sloveniju, točnije na područja Lokalne akcijske skupine (LAS) Srce Slovenije i LAS Dolenjska in Bela krajina. Petnaest članova našeg LAG-a, predstavnika gospodarskog, javnog i privatnog sektora i djelatnika LAG-a iz Petrinje, Gline, Siska, Lekenika, Vukovine i Velike Gorice uputilo se u četvrtak, 28.11. u 07:00 sati minibusom prema mjestu Litija u kojem su se hrvatskim putnicima pridružile Mia i Tina, članice LAS-a Srce Slovenije. Navedeni LAG 75 članova i aktivno djeluje 17 godina. Susjedna Slovenija ima 37 LAS-ova.

Mojca iz Turističke zajednice Litije je članove LAG-a provela kroz rudnik Sitarjevec, moderni podzemni muzej koji posjetiteljima nudi zanimljivu priču o povijesti rudarstva, bogatstvu minerala te životinjskog i biljnom svijetua. Nakon obilaska rudnika koji predstavlja glavnu turističku atrakciju Litije i Srca Slovenije, okrjepe uz kavu, čaj i kroasane, Mia i Tina su povele grupu u mjesto Velika Preska u kojem ima 50-tak žitelja, a 9 tvrtki! Jednu od njih, Lesarius, Muzej starih drvenih obrta 7 osjetila društvo je imalo priliku posjetiti i razgovarati s optimističnim vlasnikom koji razmišlja globalno, a djeluje lokalno. Dojmovi iz fantastičnog muzeja i priče o projektima (i to samo dan nakon požara u postrojenju tvrtke Lesarius) prikupljali su se uz ručak na turističkoj farmi Pr’ Krjan u Oglarskoj zemlji, te je putovanje nastavljeno prema mjestu Ponoviče. Obiteljsko imanje u suradnji s udrugom Lojtra i lokalnom zajednicom preuređeno je i prilagođeno brojnim radionicama, edukacijama i provođenju programa očuvanja kulturne baštine kojima se čovjek vraća prirodi. Obnovljen je i seoski kozolec (drvena građevina otvorena s jedne ili više strana koja je bila namijenjena sušenju žita ili sijena) koji je slovensko zaštićeno kulturno dobro i na koji su Slovenci jako ponosni. Studijsko putovanje uskim, zavojitim prometnicama nastavljeno je do Termi Snovik. Direktorica Katarina Adam predstavila je zelenu, zdravu, aktivnu destinaciju koja djeluje primjenom Kneippove metode i njegovih pet elemenata: vode, biljaka, kretanja, prehrane i načina života. Naglasak je bio na povezanosti svih lokalnih dionika Tuhinjske doline za opće dobro.

Drugi dana studijskog putovanja, 29.11., bio je namijenjen obilasku Ljubljane i znamenitosti u centru slovenske metropole. Potom se put nastavio do Šmarjeških Toplica koje se nalaze na području drugog slovenskog LAS-a Dolenjska in Bela krajina. Djelatnice LAS-a DBK predstavile su mnogobrojne realizirane projekte lokalnog razvoja važne za cijelu zajednicu, a na licu mjesta je predočeno kako funkcionira „Šmarješki izvir cvička“, projekt sufinanciran iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Vinska fontana primjer je izvrsne suradnje lokalnih, malih vinogradara sa LAS-om i jedinicom lokalne samouprave. Nakon ručka uslijedio je obilazak Klevevškog bazena s izvorom tople vode i povratak prema Hrvatskoj u kojoj je potrebno pokušati primijeniti i realizirati barem djelić projekata važnih za napredak i razvoj. Susjedi Slovenci su mnogobrojnim primjerima dobre prakse pokazali kako su zajedništvo, komunikacija, povezivanje i umrežavanje izuzetno važni za ostvarenje viših ciljeva i dobrobit cijele zajednice.

Hvala uredu LAG-a Zrinska gora – Turopolje na organizaciji ovog studijskog putovanja, kao i članicama slovenskih LAS-ova Srce Slovenije i Dolenjska in Bela krajina na gostoprimstvu, druženju i predstavljanju projekata i primjera dobre prakse.

Photo & Video galerija